kaitse oma nahka liigse päikesekiirguse eest

27 mai 2020

Aastaringselt on oluline kaitsta oma nahka üleliigse kahjuliku päikesekiirguse eest, eriti oluliseks muutub see kevadehakul ning suvel. Järgnevalt anname nõuandeid, kuidas oma nahka kaitsta.

Ultraviolettkiirgus jaguneb kolmeks: UVC, UVB ja UVA kiirgus, meie nahka mõjutavad kaks viimast. UVB kiirgus jõuab naha pindmistesse kihtidesse ning põhjustab pruuni jume kuid ka põletuse. UVA kiirgus tungib naha sügavamatesse kihtidesse mistõttu põhjustab tugevalt naha vananemist. Tegemist on ka kiirgusega, mis on peamine nahavähi tekitaja.

vali laia spektriga kreem

Seetõttu on oluline päikesekaitsekreemi valides jälgida, et kreem sisaldaks kaitset mõlema kiirguse eest. Laia spektriga kreeme on mitmeid nii apteegi- kui poelettidel. Kreemi valikul võiks tähelepanu pöörata koostisosadele. Kreemides sisalduvad kaitsefaktorid võivad olla füüsikalised, keemilised või mineraalsed. Tihti on tootes kasutatud mitut tüüpi kaitset.

Füüsikalise kaitsega kreemid tekitavad nahale kaitsebarjääri, enam levinud komponent on tsinkoksiid, jättes nahale valge kihi. Selliste kreemide plussiks on see, et komponendid ei imendu nahka, kuid kaitse väheneb näiteks rätikuga nahka hõõrudes. Keemilise kaitsefaktoriga kreemid ei jäta nahale valget kihti ning toimeained imenduvad nahka.

Kreemi valides on tihti segadus pakendil märgitud SPF-i lugemisega. Kehtib reegel, et 1 SPF=15-20 minutit kaitset. Näiteks 30 SPF kreem kaitseb meid 450 minutit ehk 7,5 tundi, seega, mida suurem on number, seda kauem kreem kaitseb.

kasuta kreemi õigesti

Päikesekaitse kreemi soetades tuleks ennem kasutamist lugeda hoolikalt kasutusjuhendit, et vältida nahaärritusi ning saavutada maksimaalne kaitse. Kehtib reegel, et kaitsekreemi peaks nahale kandma vähemalt 30 minutit ennem päikese katte minemist, et ka keemilised kaitsefaktorid hakkaksid toimima. Kreemi peaks alati kandma nahale piisavas koguses, et tagada piisav kaitse. Täiskasvanu keha katmiseks kulub umbes pitsitäis kreemi. Kreemi peaks kandma ka varjatud kehaosadele, ärge unustage ka kõrvu ja kaela. Vältige silmaümbruse piirkonda ning kui käite ujumas või hõõrute nahka rätikuga, tuleb uuendada kreemikihti. Kindlasti jälgi pakendil märgitud toote säilivusaega alates pakendi avamisest- aegunud või liialt kaua avatud toode ei pruugi olla endiste omadustega.

päikesekaitse ei koosne ainult kreemist.
Korraliku päikesekaitse juurde kuuluvad lisaks peakate, kvaliteetsed päikeseprillid ning riided!