toidutalumatus

või toiduallergia?

21 veebruar 2021

Toidutalumatus ja toiduallergia on organismi vastureaktsioon mingi kindla toiduvalgu suhtes. Erinevalt toiduallergiast, mille kutsub esile häire immuunsüsteemis, on toidutalumatuse põhjusteks sageli ka seedesüsteemi häired.

Allergia või talumatus?

Tihti on toiduallergia ja toidutalumatuse sümptomid sarnased. Toidutalumatust ei osata sageli seostada sümptomitega nagu väsimus, ärevus, peavalu, seedehäired, nohu, nahaprobleemid, käitumishäired, halb hingeõhk, astma, soole ärritussündroom, kõrge vererõhk, ülekaalulisus, hüperaktiivsus, migreen, puhitused, ekseem jt. Lisaks on leitud seoseid toidutalumatuse ning psühholoogiliste ja emotsionaalsete probleemide tekke vahel.

Toiduallergia puhul võib juba väga väike kogus allergeenset toitu kutsuda esile tugeva reaktsiooni, siis toidutalumatuse puhul ei pruugi see nii olla. Väikest kogust võib organism taluda ning alles suurem kogus tekitab seedesüsteemis probleeme ja talumatuse sümptomeid.

Toidutalumatus

Toidutalumatuse sümptomid ei ole sageli nii tugevad, kui toiduallergia korral. Toidutalumatus võib kujuneda raskeks ja pikaaegselt kulgevaks haiguseks. Talumatuse korral on sagedasteks sümptomiteks kõhuvalud, puhitused, gaasid, kõhukrambid, peavalud jm. Selline enesetunde häirumine võib oluliselt mõjutada igapäevaelu, treeninguid ja spordisaavutusi. Kui toiduallergiat võivad põhjustada paljud toiduaineid, siis talumatust põhjustavad kõige sagedamini piimatooted, tomat/paprika, alkohol ning gluteeni (nisu) ja pärmi sisaldavad toiduained.

Moehaigus?

Toidutalumatust peetakse sageli moehaiguseks, mis on olulises seoses psüühikaga. Inimene tunneb, et kõhus tekib peale teatud toiduainete tarbimist raske ja ebameeldiv tunne. Seejärel jäetakse need toiduained menüüst välja ja üsna tõenäoliselt tuntaksegi end paremini. Et aga teha kaugemale ulatuvaid terviseteadlikke otsuseid ning organismi ilma mõjuva põhjuseta vajalikest ainestest mitte ilma jätta, on hea tervisekäitumise aluseks eelnev testimine ning sellele järgnev vajaduspõhine tegutsemine.

Sellises olukorras oleks mõistlik pöörduda toitumisnõustaja või toitumisterapeudi vastuvõtule, kes aitab teha vastavaid muudatusi, et toitumist parandada.

registreeru siin

Kui toitumine tekitab seedehäireid või muid kaebusi,
pöördu toitumisnõustaja või -terapeudi poole.